El kell, hogy keserítselek, mert nagyon valószínű, hogy az utóbbi. Tudományosan ugyanis hiteles kutatással a mai napig legalábbis eddig még nem lehetett igazolni, hogy valóban létezne a menstruációs szinkronizáció.
De mielőtt belemegyünk, hogy miért inkább a "Nem" a válasz, nézzük meg hogy egyáltalán mióta is van ez a jelenség a Földön.
"A Martha Mc-Clintock effektus"
Vissza kell mennünk egészen a 70-es évekig, ugyanis abban az időben merült fel egy kutatóban, hogy ”hoppá, ez vajon lehetséges?”. Ez a Martha McClintock nevezetű tudós egy amerikai kollégiumban 135 lánnyal 6 hónapig tesztelte a teóriát. Azt kutatta, hogy vajon befolyásolja-e a menzeszt az, ha a lányok együtt élnek, vagy csak ha sok időt együtt töltenek. A hasonlóságokat tanulmányozta a diákok vérzésének kezdeti időpontjában. És lám, lám… egybe rendeződést vett észre a menstruációk kezdeti időpontjában, amit az együtt töltött idő mennyiségével magyarázott. Viszont konkrét, tudományosan is elfogadott hiteles bizonyítéka nem volt. Ettől függetlenül ezért a kutatásáért sokak úgy is emlegetik a menstruációs szinkronizációt, mint ”a McClintock effektus”.
Kutatások tömkelege
Ezek után természetesen beleült az a bizonyos kis bogár a kutatók fülébe és sorra próbálták megfejteni ezt a mítoszt. 2006-ban a szakemberek végül ki is jelentették, hogy nem létezik a menstruációs szinkronizáció.
Persze azóta sem hagyta a világot nyugodni az ügy és sorra végezték az újabb kutatásokat, ahol hol bebizonyították, hol pedig megcáfolták, hogy igaz lenne.
A bizonygatók táborában a feromonokkal magyarázzák, hogy márpedig a menstruációs szinkronizáció létezik. De mik azok a feromonok?
A feromonok olyan természetben megtalálható kémiai jelek, amik az emberre és az állatokra is hatnak. Pl. az állatoknál a párzás időszakában lehet jelentőségük .
És nálunk, embereknél is: Érezted már, ahogy megpillantottál valakit, egyből valami megmagyarázhatatlan vonzalmat/szimpátiát, vagy éppen dühöt és taszítást éreztél a másik ember iránt, anélkül, hogy a másik akár megszólalt volna, így azt sem tudtad hirtelen hogy miért? ... Ahogy beszippantjuk a feromonokat, az agyunkban hormonális változásokat okozhatnak. Ezen az elméleten alapulva már egy egész iparág is felépült. Rengeteg feromon tartalmú terméket (parfümöt, afrodiziákumot, illatosítót, stb-t) gyártanak a sikeres csábítás vagy egyéb befolyásolás érdekében.
A fermonok léte tehát egy lehetséges magyarázat lenne a menstruációs szinkronizációra? Lehet hogy igen, lehet, hogy nem… Mai napig nem derült fény a tudomány szerint is bizonyítottan arra, hogy valóban létezik-e a jelenség, vagy csak egy mítosz lenne.
Puszi,