Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Ingyenes a szállítás minden 4000 Ft feletti rendelésnél! Ingyenes a szállítás minden 4000 Ft feletti rendelésnél!

A kevés menzesz okai

A kevés menzesz okai

Bajt is jelezhet, így nem mindegy miért kevés! Íme a kevés menzesz 4 leggyakoribb oka!

A legjobb dolog a világon, amikor a megszokott mederben folynak a dolgok, és nincs ez másképp a menstruációs vérzéssel sem. De mit jelent az, hogy normális vérzés? És mennyi a kevés? 

A menstruációs tünetek minden nőnél egyediek, így amíg pl. valaki minden vérzéskor egyenesen “a Niagarát” próbálja felfogni, addig másoknak egy kis WC papír is bőven megteszi. 

 

Tényleg, akkor most mennyi a kevés menzesz? 

A házipatika.hu szakértője dr. Lőrincz Ildikó szülész-nőgyógyász szerint

"Gyenge menstruációról akkor beszélünk, ha a havi ciklus során távozó vér mennyisége túl kevés (20 ml-nél kevesebb), illetve ha 1-3 nap múlva véget ér a vérzés a megszokott 4-7 nap helyett."

Hát, ez a <20 ml/menzesz valóban irtó kevés! Arról nem szól a cikk, mi alapján határozta meg pont ezt a mennyiséget a szakértő, de annyi kiderül, hogy a vérzés mennyiségét alapvetően a méhnyálkahártya nagysága és vastagsága is meghatározza, ami viszont mindenkinél teljesen egyéni. 

Csak hogy el tudjuk képzelni mennyi is ez az összesen napi 20 milliliter: aki kelyhezik, és olyan menstruációs kelyhe van, mint pl. az Aqua Cup menstruációs kehely, annak az oldalába két mérce-rács is bele van gravírozva. Amikor a kelyhet kivesszük öblítés előtt, pontosan látszik, hogy mennyi volt az a pár órányi "termés", amíg a kehely odabent volt. Nos a gyakorlat szerint az ember lánya bizony még egy átlagos vérzésnél is 15-20 ml-t egy nap akár többször kiöblíthet a kehelyből.

 

A Biointimo Aqua Cup menstruációs kehely oldalán mérce mutatja a vérzés mennyiségét. Könnyen követheted mennyi volt az aznapi termés.

 

Amikor egyszercsak megváltozik - akár a “pirosbetűs napok” hossza, akár vérzés mennyisége - ,nem árt figyelni a tested jelzéseire. A kevesebb menstruációs vérzés természetes folyamatokhoz is köthető, de akár betegség is húzódhat a háttérben.

 

Lássuk most a kevés menzesz okai közül négyet:

1. Fogamzásgátló tabletta

A hormonális fogamzásgátló rendszeres szedése gyakorlatilag “lekapcsolja” a peteérést, így az egészséges normális női ciklus hormon működését is takaréklángra állítja. Sajnos a hosszú éveken át tartó tablettázás nemcsak olyan durva mellékhatásokkal járhat, amiket nagyvonalúan átugrunk a betegtájékoztató apróbetűs részében, hanem más apróbb bosszúságokat is hozhat hosszú távon.  

Bár havi szinten jelentkezik némi “áttöréses” vérzés, mivel ez csak ál-menstruáció, ezért a menzesz tünetek sokkal gyengébbek, mint normál esetben lennének. Ha most kezdtél fogamzásgátló tablettát szedni, érzékelhetsz hosszabb barnázást pecsételést az első időkben a menstruáció után, ami a szervezet hozzászokásáról tanúskodik. 

2. Terhesség

Köztudott, hogy a terhesség alatt teljesen elmarad a menstruáció. Azonban az első hetekben, amikor a megtermékenyített petesejt még épphogy csak beágyazódott a méhfalba, ez a szervezetnek még annyira "új információ" lehet, hogy nem biztos, hogy automatikusan le tudja állítani a huszonpár napja már folyamatban lévő ciklust. Ha a menstruáció a szokott menetrend szerint megjön az első 5-10 hétben, sokan még nem is sejtik, hogy már rég várandósak.

 

A terhesség miatt is lehet kevesebb vagy kevés a menzesz

 

Ilyenkor a hormonváltozások miatt a menzesz már kevés vagy jóval kevesebb lehet, mint szokott. Ráadásul a megtermékenyített petesejt beágyazódásával együtt járó barnázáspecsételés is sokszor eshet egybe a menzesz időpontjával, így gyakran fel sem tűnik.

Figyelem! A terhesség alatt rendszeresen hosszabb ideig megjelenő sötétebb barna vér vagy sötét színű pecsételés alacsony progeszteron szintet is jelezhet! A magas progeszteron szint létfontosságú a terhesség fennmaradásához, így ha ilyen vérzést hosszabban tapasztalsz az első trimeszterben, irány a nőgyógyász!

3. Korszakváltás (tinédzserkor, perimonopauza) 

Csak úgy, mint a menzesz késés okainál, a kevés menzesznél is ok lehet mind az első, mind az utolsó menzesz. 

Az első menzeszt követően még 5-6 évbe is beletelik, míg a szervezet belerázódik a hormonális folyamatok irányításába. Ezalatt a tanulási folyamat alatt sokszor kimaradhat, eltolódhat, lerövidülhet vagy kevesebb lehet a menzesz. Tehát ha egyébként egészséges egy tinilány, semmi gond nincs akkor sem, ha az első menzesz után még  több évig is rendszertelen a menstruáció. 

Ugyanígy, a változókor beköszöntekor, a 45-50 éves kor között elkezdődő perimenopauza idején a szervezetnek úgyszintén több évbe telik felkészülnie arra is, hogy elhagyja a női ciklus működtetését. A vérzés ismét rendszertelenné válik, majd kimaradozik, végül teljesen elmarad. 

Mindenkinél mind a két korszakváltás ideje és hossza egyedi, és az is, hogy ezalatt mennyire ingadozik a menstruációs vérzés mennyisége. 

4. Anovuláció azaz az ovuláció (tüszőrepedés) hiánya is okozhat kevesebb vérzést a menzesz alatt. 

Ez akkor fordulhat elő, ha az adott ciklusban vagy egyáltalán nincs peteérés, vagy megérik ugyan a petesejt, de nem tud kiszabadulni a tüszőből, mint ezen a gyönyörű illusztráción: 

 

Anovuláció miatt is lehet kevesebb vagy kevés a menzesz

 

Ennek a leggyakoribb hormonális hátterei a következők lehetnek:

  • inzulinrezisztencia

  • PCOS (policisztás ovárium szindróma),

  • pajzsmirigyzavarok,

  • magas androgén-, illetve prolaktinszint

Ezek mind komoly nőgyógyászati problémák, amiket speciális terápiával kell kezelni .

Sajnos ezek a nyavalyák jó eséllyel nem derülnek ki azonnal egy sima vérvételből a háziorvosnál, így ha bármelyik betegségre gyanakszol, minél előbb egy endokrinológus nőgyógyászt érdemes felkeresned, aki teljes hormonpanel vizsgálattal fogja feltárni, hogy a te esetedben pontosan mi is a teendő.

Tartalomhoz tartozó címkék: kevés menzesz okai
Az oldal tetejére