Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Ingyenes a szállítás minden 4000 Ft feletti rendelésnél! Ingyenes a szállítás minden 4000 Ft feletti rendelésnél!

Mennyi idős korban kezdődik a menstruáció általában?

Mennyi idős korban kezdődik a menstruáció általában?
Azon aggódik a lányod, hogy még mindig nem jött meg neki vagy pont, hogy úgy érzed ideje korán kezdődött el neki? Akárhogy is van, az első menstruációval kapcsolatos infókról fontos tudni, egyrészt akkor is, ha még nem történt meg a lányodnak, másrészt pedig, ha már aktuális, akkor tudd, hogy miért.

Mi az átlagos életkor az első menstruációnak?

Az első menstruáció a pubertás időszakban történik, átlagosan 10-15 éves koraban, azon belül is inkább 11-13 évesen. DE! Ez teljesen egyéntől függ! Vannak, akik már egész kicsiként, akár 8 éves korban megtapasztalják, másik pedig később érő típusok. Abban az esetben, ha 15 éves kor után sem jelentkezik, akkor érdemes konzultálni egy nőgyógyásszal.
 
 
Azt, hogy kinél mikor kezdődik el a „buli” sok minden befolyásolhatja:
 
Genetika: a menstruáció kezdete gyakran hasonló az anya vagy más női családtagok életkorához.
 
- Táplálkozás és egészség: a megfelelő táplálkozás és egészségi állapot fontos a normális fejlődéshez és megfelelő hormonszinthez, és nagy valószínűséggel időben fog érkezni az első vérzés. Viszont, ha például az alultápláltság helyzete áll fent, az bizony késleltetheti a menstruációt.
 
- Testsúly és testzsír arány: egy bizonyos testzsírszintre szüksége van a testünknek a menstruáció beindulásához, ezért akkor, az soványabb testalkatú lányoknál előfordulhat, hogy később kezdenek el menstruálni.
 
Környezeti tényezők: rengeteg impulzus éri a mai tinédzsereket és a stressz, életmód és a társadalmi környezet is ugyanúgy hatással lehet az első menstruáció kezdeti időpontjára.
 
 
 

Miért menstruálnak a lányok akár már 8 éves korban?

Világszerte megfigyelhető, hogy ma a lányok korábban kezdenek menstruálni, mint ezelőtt pár száz évvel. Például egy kutatás kimutatta, hogy míg azoknak, akik az 1950-60-as években születtek, az első menzeszük átlagosan 12,5 éves korban történt, addig azok, akik a 2000-es évek elején születtek ez az életkor lecsökkent 11,9 évre. Ráadásul azoknak a lányoknak a száma is megduplázódott az évek során, akik már 9 éves kor előtt elkezdtek menstruálni. 9 év?!
 
Miért van ez?
1. Az évek alatt rengeteget változott a világ. Ma már az életszínvonal is sokkal jobb, ezért a gyerekek több kalóriát, fehérjét és zsírt fogyasztanak, mint korábban. Ez gyorsabb testi fejlődést eredményez. Plusz, az egészségügyi ellátás is hatalmas mértékben fejlődött: egészségesebb környezet, megfelelő vitamin- és ásványi anyag-bevitel. Ezek mind-mind támogatják a korábbi biológiai érés folyamatát.
 
2.  A menstruáció beindulásához egy bizonyos testzsírszint elérése szükséges, mivel a zsírsejtek szerepet játszanak az ösztrogén hormon termelésében. A mai gyerekeknél a mozgásszegény életmód és a kalóriadús étrend miatt gyakoribb az elhízás, ami hozzájárulhat a korábbi menstruációhoz.
 
3.  Az olyan vegyületek, amelyek a környezetben vagy élelmiszerekben találhatók (például műanyagokban, kozmetikumokban), utánozhatják az ösztrogén hormon hatását, és gyorsíthatják a pubertást.
 
4. A családi stressz vagy nehéz életkörülmények bizonyítottan befolyásolhatják a pubertáskor kezdetét.
 
 
 

Mik lehetnek az előjelek?

Az első jelek között van a mellek növekedése, ami általában 1-3 évvel a menstruáció előtt kezdődik.  Ezen túl a hónaljon és szeméremtájékon megjelenő szőrzet is egy árulkodó jel lehet, ami az első menzesz előtt 1-2 évvel vehető észre.
 
Ahogy közeledünk a nagy naphoz, általában néhány hónappal előtte, észrevehető egy fehéres vagy áttetsző folyás a bugyin.
 
Végül pedig a testi változások is lehetnek árulkodó jelek, például a gyors növekedés, szélesebb csípő stb.
 
A fizikális jelek mellett viselkedésbeli változások is utalhatnak arra, hogy hamarosan elérkezik az első mensi. A hormonális változások miatt a lányok érzékenyebbek lehetnek, gyakran tapasztalhatnak hirtelen hangulatváltásokat vagy fokozott érzelmi reakciókat. Plusz, a lányok kíváncsibbak lehetnek a testükre, és kérdéseket tehetnek fel a menstruációval kapcsolatban.
 
Ugyanúgy, mint a felnőtteknél az első menstruáció előtt néhány nappal a lányok is tapasztalhatnak enyhe hasi fájdalom vagy görcsöket.
 
 
 

Hogyan segíthetnek a szülők?

Ezek a testi és lelki változások felzaklathatják a kamaszokat, ezért nagyon fontos a megfelelő szülői támogatás. Tudom, sokaknak alapvetően is nehéz erről a témáról beszélni, nemhogy a gyerekeikkel, mert kellemetlennek és komfort zónából kiesőnek érzik. Pedig nagyon fontos, hogy a lányok időben edukálva legyenek, hogy majd később, amikor itt az idő fel legyenek készülve, hogy mire számítsanak és hogyan kezeljék a szituációt.
 
Ha úgy érzed, hogy neked is elkelne egy mankó és löket, akkor olvass bele ebbe a cikkünkbe, ahol pár tanácsot adunk, hogy hogyan is rugaszkodj neki!
 
 
 
Puszi,
Heni
Az oldal tetejére