Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Ingyenes a szállítás minden 4000 Ft feletti rendelésnél! Ingyenes a szállítás minden 4000 Ft feletti rendelésnél!

Mikor kezdjek el a gyerekeimmel a ciklusról beszélni?

Mikor kezdjek el a gyerekeimmel a ciklusról beszélni?

Vannak olyan témák, amikről nem szívesen beszélünk a gyerkőcökkel, mert komfort zónán kívül esnek, kellemetlenek vagy simán csak nem tudjuk, hogy hogyan fogalmazzuk meg.

A menstruáció és a ciklus pontosan ezek közé tartozik.

-Ah még kicsi, nem kell tudnia róla.

-De mikor kezdjek róla beszélni?

-Hogyan fogjak hozzá?

-Mit mondjak?

 

Ismerős kérdések? Ne aggódj, semmi gond ha a össze vagy zavarodba! Sajnos a mai napig tabusítva van a menstruáció témája és alapvetően elég keveset beszélünk róla még a barátnőinkkel is. (Természetesen tisztelet a kivételnek! Nem győzöm hangsúlyozni, hogy beszélni kell róla!)

 

Sajnos pedig ha akarjuk, ha sem, a gyerekeket is fel kell világosítani a témáról – már egészen kis kortól kezdve - , mert fontos, hogy tisztában legyenek: mi ez, miért történik, mivel jár stb.

 

Persze vannak olyan anyukák, akiknek ez nem okoz gondot és nyíltan tudnak beszélni a menstruációról, viszont ha Te úgy érzed, hogy kéne egy kis segítség, mert elakadtál és nem tudod hogyan kezdj neki, akkor olvass tovább és nézd meg, hogy a pszichológusok mit tanácsolnak!

 

 

1.  Hamarabb jobb!

      Nincs konkrétan egy kor, amikor le kell ültetni a gyereket és beavatni mindenről. Nem kell rázúdítani a vér, a betét, a hormonok és az összes egyéb információt. Ne egy életkorban gondolkodj, hanem időtartamban. Kezd már el adagolni az infókat egészen kicsi kortól, amikor már úgy látod, hogy feltűnt nekik a fiókban lévő betét és kérdezősködnek felőle. Nyugodtan el lehet mondani, hogy a nők havonta véreznek, de nincs semmi gond, ez egy természetes folyamat, és a betét azért kell, hogy a bugyi ne legyen véres.

 

 

2.  Egyre több, és több infó

      Ahogy cseperednek a gyerekek és többet megértenek a dologból (6-7 éves kor), és fel tudják fogni, hogy mi az a menstruáció, akkor mesélhetsz nekik egyre többet. Te is nyugodtan felhozhatod nekik a témát, ha az a bizonyos ”Hogyan lesz a baba?” kérdést felteszik. Legyél őszinte és nyitott.

 

 

3.  Kérdezz rájuk!

      Egyenesen kérdezd meg tőlük, hogy tudják-e, hogy mi az a menstruáció. Ez azért is fontos, mert lehet már valahonnan hallottak róla, de tévesen vagy nem részletesen, és itt van a remek alkalom, hogy te felvilágosítsd őket.

 

 

4.  Használj segítséget!

      Ha úgy érzed, hogy ez neked nem igazán megy, egyszerűen nem jönnek a szavak, akkor nyugodtan vegyél egy könyvet a témáról és azt olvasgassátok együtt. Esetleg kérj meg egy általad bízott személyt, hogy segítsen neked.

 

Nagyon fontos, hogy a lányokon kívül ugyanúgy a fiúkat is edukálni kell a témával kapcsolatban! Ha tudják, hogy mi mért történik a barátnőjükkel/osztálytársukkal/anyukájukkal, akkor érzékenyebbek lesznek a téma iránt és jobban tudják kezelni az adott szituációt.

 

Hajrá szülők!

 

Puszi,

Heni

Az oldal tetejére