Mi a menstruáció?
A menstruáció havonta érkező, kb. 3-5 napig tartó vérzés a hüvelyen keresztül. Átlagosan 12 éves korban menstruálunk először, viszont ez teljesen egyéntől függ - ki hamarabb, ki később kezdi el. Nyugi, a tested tudja, hogy mikor jött el az idő!
Természetesen ez igaz az utolsó menzeszre is: a nők kb. 45-55 éves korukig menstruálnak, de előfordulhat az is, hogy a 30-as éveidben azt mondja a mensi, hogy kicsekkolok, viszlát.
Miért menstruálunk?
A menstruáció nem csak úgy random érkezik a hónap valamelyik napján, hanem ciklikusan. A menstruációs ciklus átlagosan 28 napos, és a vérzés első napjától a következő vérzés első napjáig tart. Lássunk egy példát: tegyük fel március 10-én elkezdődött a vérzésed, tehát ettől a naptól számítjuk a 28 napot és legközelebb április 5-én kell megjönnie.
FONTOS: Minden test más! Lehet, hogy neked rövidebb, vagy hosszabb lesz a ciklusod. Ez teljesen normális. Ráadásul az első menzesz után a testnek akár évekbe is telhet mire megszokja ezt a változást és beáll a normális menstruáció.
De miért 28 napos a ciklus és miért menstruálunk? A ciklusban lezajló hormonális folyamatok mind azért vannak, hogy a test felkészüljön egy esetleges terhességre. Ha ez nem történik meg, akkor jön a menstruáció.
A teherbeesés akkor történik, ha a petesejtet megtermékenyíti a hímivarsejt és ez a megtermékenyített kis petesejt megtapad a méhfalon. Ahhoz, hogy a petesejt sikeresen meg tudjon tapadni, a szervezet elkezdi megvastagítani a méhfalon található méhnyálkahártyát, amivel tulajdonképpen ”kipárnázza” a helyet neki. Viszont, ha nem történt beágyazódás, ez a megvastagodott méhnyálkahártya leválik, és ez a folyamat maga a menstruáció. Miután vége a menzeszednek a méhnyálkahártya elkezd ismét szépen lassan megvastagodni, majd beágyazódás hiányában leválni, és ez így megy újra és újra.
A menstruációs ciklust 4 szakaszra lehet bontani, amiről ebben a cikkünkben olvashatsz.
Milyen érzés menstruálni?
Ugyanúgy, mint a ciklus és vérzés hossza, ez is egyéntől függ: van, aki meg sem érzi, viszont van olyan is, akinek kellemetlen érzéssel jár.
Az alhasi területen érezhetsz egy görcsölő fájdalmat, ami általában a vérzés első két napjában a legerősebb, aztán szépen enyhül.
Érezheted magad fáradtnak, gyengének, és a menzesz előtti napokban jelentkezhet hangulatingadozás, bőrproblémák (pattanások) és fejfájás is. Ezeket a menzesz előtti tüneteket PMS-nek hívjuk. Bővebben erről itt olvashatsz.
Mit tegyél, ha megjön?
Mielőtt elérkezik az első menstruációd érdemes felkészülni rá és beszerezni a szükséges dolgokat. Beszélgess a családtagjaiddal, a barátaiddal a témáról, informálódj és a lényeg, hogy ne stresszelj rá!
Különböző menstruációs eszköz közül tudsz válogatni, mint például a betét, tampon, menstruációs kehely, mosható betét, menstruációs bugyi stb. Válassz olyat, amit a legkomfortosabbnak és legbiztonságosabbnak érzel.
Ha a betét vagy tampon mellett döntesz, fontos, hogy rendszeresen cseréld őket: a betéteket 4-5, a tampont 3-4 óránként.
Tarts a táskádban pár darab betétet/tampont, hogy fel legyél készülve, ha hirtelen elérkeznek a piros betűs napok.
Puszi,
Heni