Nem is gondolnád, hogy mennyire gyakoriak ez, pedig a nők kb. 73%-a bizony tapasztal béllel kapcsolatos problémákat a menstruáció alatt. Szimplán csak nem beszélnek róla.
Miért mész állandóan wc-re a menzesz alatt?
Minden egyes hónapban, a mensi előtt a testünk elkezdi felkészíteni magát a dologra és egy prosztaglandin nevű zsírsavat szabadít fel. Ezek a zsírsavak fellazítját a méhben található izmokat, hogy segítse a méhnyálkahártya leválását.
Na de, ha a szervezetünk a szükségesnél többet termel belőlük, akkor a véráramlaton keresztül ugyanezek a prosztaglandinok lazító hatást okozhatnak a testünk már izmaival is – mint pl. a beleinkben. Ez viszont szó szerint sz*r ügy… Több széklettel és akár hasmenéssel is járhat.
Ráadásul minél több a prosztaglandin, annál több a probléma is: erősebb görcsök, fejfájás, rosszullét.
Szagosabb, mint szokott lenni?
Tapasztaltad, hogy a menzesz alatt a széklet bűzösebb? Nos, valószínűleg ez a vérzés előtti kívánósság alatt megevett kajáknak köszönhető. A PMS egyik tipikus tünete, hogy felfalnánk az egész hűtőt, ha lehetne. Becsúszik a csoki, a gyorskaja és társaik, amit viszont nem igazán értékelnek a belek. Ez szagosabb székletet és több ”szelet” eredményezhet.
Segíthet, ha megállod a túlevést és kevesebb finomított cukrot eszel!
Olykor-olykor székrekedést tapasztalsz?
Hormonok, újra. Már gondolom meg sem lepődsz.
A menzesz alatti székrekedés akkor jön elő, ha túl kevés a prosztaglandin, és túl magas a progeszteron szint. Ez ugyanis lelassíthatja az emésztést és egy időre elköszönhetsz a wc-zéstől is.
Egyél sok rostban gazdag ételt, igyál sok vizet és edz! Ezek megmozgathatják a beragadt dolgokat.
A menstruációs bélproblémák normálisak és nagyon gyakoriak. Nincs ezen semmi szégyellni való!