Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél! Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél!

Menstruációs szegénység és a tabuk ledöntése

Menstruációs szegénység és a tabuk ledöntése
Képzeld el, hogy becsöngetnek az iskolában, te éppen a padban ülsz, és érzed, hogy „megjött”. Beléd nyilall a pánik: „Ugye nem látszik meg? Van nálam betét? Kitől kérhetek, ha nincs?” Ismerős érzés? Most képzeld el ugyanezt úgy, hogy hónapról hónapra egyáltalán nincs lehetőséged betétet venni. Ez a menstruációs szegénység, és többeket érint, mint gondolnád.
Ez nem csak „külföldi probléma”
 
Sokan azt hiszik, hogy a menstruációs szegénység csak elmaradott országokban létezik. Pedig Magyarországon minden 10. nő menstruációs szegénységben él. Sok lány kénytelen zoknit, wc-papírt vagy régi rongyokat használni, mert nincs pénze betétre.
 
Vannak, akik emiatt kénytelenek kimaradni az iskolából. Felmérések szerint minden 5. lány hiányzik az iskolából a menstruáció alatt. Ez nem csak a tanulmány rovására megy rá, de lelkileg is megterheli ezeket a fiatal lányokat. 
És a legnagyobb probléma: erről alig beszélünk.
 
 
 
 
A menstruáció, mint tabu
 
Sok családban a menstruáció tabu. Van, ahol „csak egy női dolog”, máshol „gusztustalan”, vagy egyszerűen ciki. De a menstruáció nem szégyen, hanem biológia. És ha nem beszélünk róla, azzal csak erősítjük a tabusítást. Azt például tudtad, hogy a lányok egy része úgy kezdi el menstruálni, hogy semmit nem tud róla előtte?
 
Sokan már tiniként megtanulják, hogy erről „nem illik” beszélni, ne mutassák ki, ne kérdezzenek, ne kérjenek segítséget. De gondolj bele: ha titkolózunk, hogyan tudnánk ledönteni a tabukat?
 
 
Ami segíthet: beszélgetés
 
Az egyik legegyszerűbb dolog, amit tehetsz: beszélgess róla. A barátnőiddel, anyukáddal, tanároddal vagy akár a fiúk előtt is (igen, ők is hallhatnak erről, hiszen fontos, hogy empatikusak legyenek).
 
Ha van valaki az osztályodban, aki sosem kér betétet, de mindig siet a wc-re ilyenkor, lehet, hogy nem azért, mert ciki neki – hanem, mert nincs neki. Egy „Van nálam egy tartalék, kérsz?” sokkal többet jelenthet, mint hinnéd.
 
 
 
 
Mindenkinek jár 
 
A menstruációs termékek (betét, tampon, menstruációs bugyi, kehely) nem luxuscikkek, hanem alapvető szükségletek. Mégis sok helyen még mindig nem támogatják ezeknek a termékeknek az ingyenes vagy kedvezményes elérhetőségét. Egy átlagos lány évente több tízezer forintot költ ezekre, és sok családban ez egyszerűen nem fér bele.
 
Szerencsére vannak már kezdeményezések: például egyre több iskolában és könyvtárban jelennek meg „piros dobozok”, ahol ingyenesen elérhetők menstruációs termékek – ezt gyakran civilek vagy helyi szervezetek indítják el. Például, a Magyar Vöröskereszt egyik menstruációs szegénységet támogató programja a „Lányból nővé” program. Ez nem csak arról szól, hogy adományoznak betéteket, hanem arról is, hogy beszélgetnek fiatal lányokkal, segítenek felkészülni az első menstruációra, és támogatják a nyílt kommunikációt.
 
 
 
 
A menstruáció része az életnek. Minden lánynak joga van hozzá, hogy ezt biztonságban, méltósággal és szégyenérzet nélkül élje meg. A menstruációs szegénység nem valaki más problémája – ha figyelünk egymásra, ha beszélünk róla, ha együtt érzünk, akkor közösen tudunk változtatni.
 
Menstruálni nem ciki. Segíteni nem nehéz.
 
 
 
 
Puszi,
Lili

 

Az oldal tetejére