Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél! Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél!

Menstruáció a munkahelyen

Menstruáció a munkahelyen
A mai napig világszerte tabusított a menstruáció, mint téma. Nem beszélünk arról, hogy mit tapasztalunk, hogyan érezzük magunkat azokon a bizonyos napokon. Különösen igaz ez a munkahelyen, ahol attól függetlenül, hogy a menzesz miatt sem fizikailag, sem pedig mentálisan nem feltétlenül vagyunk a toppon, mégis teljesítenünk kell.
Ettől függetlenül a nők nem mernek felszólalni. Titkolják az ”állapotukat”, mert nem akarnak gyengének tűnni vagy panaszkodni. Mi nők tudjuk, hogy ezek már pedig nem szimpla panaszkodások. Többen szenvednek brutál erős vérzéstől (menorrhagia), ami napi többszöri betét cserét igényel, nem is beszélve a félelemről, hogy ”Vajon átáztam?”. Mások extrém görcsölést tapasztalnak, különösen például, ha endometriózissal küzdenek. Kinek van olyankor kedve az irodában 8 órát ülni a kényelmetlen székben és dolgozni? Nekem tutira nem…
 
És még nem is beszéltünk a szorongásról, gyengeségről, kedvetlenségről, amit a vérzés napjaiban tapasztalhatunk. Elég nehéz úgy teljesíteni miközben belül a PMS barátunkkal küzdünk.
 
 
 
A számok magukért beszélnek
 
Angliában 2000, 18 és 60 év közötti nővel végeztek kutatást a munkahelyen tapasztalt menstruációval kapcsolatban. Kiderült, hogy a megkérdezettek közül 4-ből 5 nő tapasztalt már menstruációs tünetet a munkahelyén, és több, mint 2/3-uk teljesítésére ezek a tünetek negatív hatással voltak.
 
Sokkoló, de az is kiderült, hogy a megkérdezettek 15%-a endometriózisban szenved.
 
Ennek ellenére a munkahelyek csupán 12%-a nyújt valamiféle menstruációval kapcsolatos támogatást. Ez a támogatás a legtöbb esetben mosdókban kihelyezett egészségügyi termékeket (betét, tampon, törlőkendő) és fizetett betegszabadságot jelent.
 
Ez mind szép és jó, viszont még mindig többet kell tenni az ügy érdekében és egy nyitottabb munkahelyi közösséget kialakítani. Ugyanis a megkérdezettek 49%-a nem közli a felettesükkel a hiányzásuk valós okát, amikor a menstruáció miatt otthon maradnak. Amikor a kutatást végzők megkérdezték ezeket a nőket, hogy miért nem merik elmondani az igazi okot, azt válaszolták, hogy attól tartanak, hogy triviális problémának lesz tekintve, és az egész beszélgetés kellemetlen lenne, ezért inkább megtartják magukban.
 
 
 
Mit kéne tenni?
 
A periodpositiveworkplace.org felállított egy listát, amit a szervezet elengedhetetlennek tart a menstruációt támogató munkahely kialakításához.
 
1. Ingyen menstruációs eszközök kihelyezése.
Ez egyértelműen az első lépésnek kell lennie, hiszen vannak olyan hónapok, amikor váratlanul ér minket a menstruáció és nincsenek bekészítve a táskába a szükséges eszközök. Egy kutatás kimutatta, hogy 10-ből 8 nő bizony kezdte már meglepetésként a menzeszt a munkahelyen, aminek a 98%-a rohant is ki a drogériába beszerezni az sos dolgokat. Mennyivel egyszerűbb lenne, ha a munkahelyi mosdóban adottak ezek a dolgok. Apropó mosdók…
 
2. Legyen alkalmas a mosdó
Egy felszerelt, tiszta mosdó, amiben van wc papír (sajnos sok helyen ez luxus), csap, kuka, szappan és tiszta víz szintén lényeges pont és alapvető kéne, hogy legyen. Nem csak kényelem, de higiénia szempontból is. Betét/tampon/kehely cserélést nem mindegy, hogy milyen körülmények között kell megoldani.
 
3. A dolgozók hivatalos informálása, hogy a menstruációs eszközök továbbra is biztosítva lesznek.
Legyenek a készletek folyamatosan feltöltve. Ne csak két hónaponta lássunk újabb adagot.
 
 
 
Beszéljünk róla
 
A menstruációs eszközökön túl nagyon fontos, hogy normalizáljuk a menstruációt egy olyan támogató és nyitott munkahelyi közösségben, ahol szabadon lehet diskurálni a témáról mindenféle tabusítás a kellemetlenség nélkül.
 
Lehessen azt mondani a főnöknek, hogy szeretnél most otthonról dolgozni, mert épp leszakad a méhed a helyéről (természetesen valamilyen formálisabb megfogalmazásban).
 
Lehessen a munkatársakkal közölni, hogy ma nem bal lábbal keltél fel és nem utálsz senki, csak szimplán PMS-ezel és rosszabb a hangulatod a megszokottnál.
 
 
 
Persze könnyebb mondani, mint megtenni, tudom. De remélem idővel ezek a stigmák eltűnnek a menstruációval kapcsolatban és egy nyitottabb közösség leszünk.
 
 
 
Puszi,
Heni               
 
Az oldal tetejére