Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél! Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél!

Menstruáció a világ körül

Menstruáció a világ körül
A menstruációról való vélemény, megítélés, vele kapcsolatos szokások és normák a világ különböző pontjain és kultúránként eltérőek. Vannak olyan területek, ahol a menstruációhoz misztikus erőket társítanak, máshol viszont erősen tabusított téma és a vérző nőket tisztátalannak tartják, sőt külön választják a többi embertől.
Indiai hagyományok
 
Indiában a menstruáció témája hosszú idők óta tabu. A lányok olyan neveltetést kapnak kicsi koruk óta, hogy a menstruáló nő tisztátalan, ezért például a templomokba nem léphetnek be. A nők félve vesznek menstruációs termékeket is, hiszen attól tartanak, hogy milyen megítélést kapnak majd, ha meglátják őket mi van a kosarukban.
 
Számos területen Indiában a menstruáló nőknek korlátozások alatt kell élniük, például ki vannak tiltva szociális és vallási eseményekről, néha még a saját konyhájukból is. Egyes törzsi közösségekben a vérző nőknek egy ”menstruáció kunyhónak” nevezett helységben kell lenniük a teljes menstruáció alatt.
 
 
(kunyhó, ahova el kell vonulniuk a nőknek a menstruációjuk alatt Indiában - forrás: https://timesofindia.indiatimes.com/)
 
 
Szerencsére azonban vannak olyan területek, ahol a menstruációval kapcsolatosan felépített falakat kezdik lebontani a nők. Az egyik ilyen megmozdulás a menstruációs naptár kihelyezése volt, ahol a nők számon tudják tartani, hogy mikor kezdődött és meddig tartott a vérzés, és láthatják, ha esetleg valami szokatlan változás történik a ciklusban.
 
Ez óriási dolognak számít, hiszen ezelőtt a lányok egyáltalán nem beszéltek a menzeszről, fájdalmak és rosszullétek mellett is ugyanúgy dolgoztak. Ezekkel a menstruációs naptárakkal elindult egyfajta nyitottság a téma iránt családokon belül és a férfiak kezdik megérteni, hogy min is mennek keresztül a nők hónapról hónapra.
 
 
 
 
 
Afrikai gyakorlatok
 
Az afrikai országokban is hasonló a helyzet, mint Indiában: számos afrikai kultúrában a menstruáció óriási tabu. Ráadásul, amikor egy lánynak megjön, úgy tekintik, hogy már készen áll a házasságra, ezért a nők nem tudják elérni a teljes potenciáljukat (például tanulás) vagy részt venni szociális eseményeken. Plusz, a lányok a menstruációjuk alatt gyakran kimaradnak az iskolából azért, hogy megkíméljék magukat a megaláztatottságtól, és ez hatással van a tanulmányaikra is.
 
Ezek mellett a menstruáció szegénység is óriási probléma az afrikai területeken, ami arra kényszeríti a lányokat/nőket, hogy nem higiénikus alternatívákat használjanak. Ez nem csupán egészségügyi szempontból veszélyes, de diszkomforthoz és szégyenérzethez vezet, ami hatással lehet a fiatal lányok önértékelésükre és a mindennapi teendőikben gátolják őket.
 
Természetesen azért vannak olyan fejlettebb afrikai országok is, ahol már tettek törekvéseket az ügy érdekében. Kenyában például az import adót lecsökkentették a női egészségügyi termékekre, ami 18%-kal olcsóbbá tette a termékeket.
 
 
 
 
 
Japán hozzáállás
 
Japánban kettős a helyzet, ugyanis hosszú ideig teljesen tabu volt a menstruáció és nem beszéltek róla, viszont egy 2019-ben kiadott mangában szerepelt egy úgynevezett ”Little Miss Period”, ami segített valamennyire fellazítani a dolgokat. Ennek a pink színű, piros ajkas, piros nadrágos kis valaminek köszönhetően elkezdtek az emberek beszélni a menzeszről, sőt számos TV műsorban is feljön a téma.
 
 
(a japán manga figura "Little Miss Period" - forrás: https://otakuusamagazine.com/)
 
 
Ez nem csak a menstruáció körüli tabuk ledöntése miatt, de a menstruáció szegénységgel kapcsolatos edukáció szempontjából is fontos dolog. Ugyanis vannak olyan japán területek, ahol a nőknek nehézséget okoz beszerezniük a szükséges menstruációs eszközöket a magas áruk miatt.
 
 
 
 
 
Menstruáció, mint erő
 
A stigmatizálás és tabusítás helyett vannak olyan területek, ahol a menstruációt valamilyen misztikus erővel ruházták fel.
 
Például sok indián közösségben a menstruációt spirituális állapotnak tekintették. Úgy tartották, hogy a menstruáló nők különleges kapcsolatban állnak a természeti és spirituális világgal. Emiatt bizonyos szertartásokban csak menstruáló nők vehettek részt, míg máskor „tiszteletből” különítettek el őket, hogy spirituális energiáik ne zavarják meg a közösség más tagjait.
 
Egyes ausztrál őslakos közösségek a menstruációs vért az élet és termékenység forrásának tekintették. Úgy gondolták, hogy különleges gyógyító és teremtő energiával rendelkezik, amelyet szertartások során is felhasználtak.
 
 
 
 
Ahány hely, annyi szokás: lehetne akár ezt is mondani a menstruációra, mert míg mi pontosan tudjuk, hogy semmi szégyelnivaló nincs benne és egy természetes és nagyon fontos biológiai folyamat, vannak olyan részek a világban, ahol a tabuk még nincsenek ledöntve.
 
 
 
 
Puszi,
Heni
 
Az oldal tetejére