Az, hogy kinek melyik szimpatikus teljesen egyéntől függ. Vannak, akik a betétek szerelmesei, mások a tampont preferálják, de sokan a menstruációs kehely mellett tették le a voksukat. ”Úristen, mi az a menstruációs kehely?” Felmerülhet benned a kérdés, ami teljesen normális!
Tudni, hogy egyes menstruációs eszköz mit tud, hogyan néz ki stb. nagyon fontos, hogy ki tudd választani a számodra tökéleteset.
Kezdjük az alapoknál!
1. Intimbetét
Valószínűleg a legtöbbet használt és legelterjedtebb menstruációs eszköz a világon. Nem is csoda, hiszen már az 1800-as évek végétől a piacon szerepel. A menstruációs betét a fehérneműre ragasztva a benne található anyagokkal (műselyem, kukorica, pamut stb.) felszívja a menstruációs vért.
Különböző méretű és szívóképességű betétet találhatsz a polcokon, attól függően, hogy milyen a vérzésed:
- Tisztasági betét: ezek a legvékonyabb kialakítású betétek és tökéletes a vérzésed első vagy utolsó napján, amikor még csak pecsételő vérzést tapasztalsz. De minden nap is nyugodtan használhatod, ha szeretnéd megvédeni a fehérneműdet a fehér folyástól. A tisztasági betét általában szárny nélküli és akár tangához is hordható.
- Szárnyas tisztasági betét: van azonban olyan betét is, ami a hagyományos betét és a tisztasági betét szerelem gyereke – vagyis olyan kicsi és vékony, mint egy tisztasági betét, de van két szárnya.
A Biointimo Panty Pads például pontosan ilyen. Szuper választás olyan lányoknak/nőknek, akiknek gyenge a vérzésük és egy hagyományos betét felesleges, viszont a tisztasági betét kevés. Ha érdekel itt lecsekkolhatod!
- Nappali betét: ennek a betét típusnak már nagyobb a nedvszívó ereje, így a közepes és erős vérzés esetén alkalmazandó. Két szárnya van, amit a fehérneműd alá kell ragasztani.

(Biointimo ANION DAY nappai betét)
- Éjszakai betét: hosszban és szélességben nagyobb, mint a nappali betét és nedvszívásban is erősebb. Általában 4 szárnya van, ami a még stabilabb rögzülésben segít, hogy a betét éjszaka ne mozduljon el a bugyidról.
2. Tampon
A betétek után a tampon a második legelterjedtebb menstruációs eszköz típus. 1933 óta létezik, szóval közel egy évezrede ez is jelen van a világon. A tampon - egyéb anyagok mellett – pamutból és műselyemből készül, és a hüvelyedbe kell felhelyezni, ahol felszívja a menstruációs vért.
Különböző méretben tudod megvenni: mini, normál, szuper, szuper plusz. A kisebb méretű tampon a gyengébb, a nagyobb méretű tampon pedig az erős vérzéshez való.
A tampon felhelyezése kis gyakorlást igényel és sokaknak nem is igazán kényelmes.
Felmerülhet a kérdés, hogy a tampon használható-e akkor, ha még nem élsz szexuális életet. Igen! A tampon akkor is használhatod, ha még szűz vagy. Fontos viszont megjegyezni, hogy a tampon felhelyezéséhez bizony magadba kell nyúlnod, ami kíván egy szintű testtudatot.
FONTOS! A tampon használatának egyik veszélye a Toxikus Sokk Szindróma, ami egy olyan betegség, ami bizony baktériumok által okozott fertőzéstől alakulhat ki. A tampon használata megnövelheti a TSS kialakulásának esélyét, ugyanis a hüvelyben található természetes bacik túlszaporodhatnak a hüvelyben álló átázott, véres tampon miatt. Ezért nagyon fontos a rendszeres tampon csere!

(Tampon)
3. Menstruációs kehely
Hiába már az 1900-as évek közepében piacra lépett, a menstruációs kelyhet még mindig sokan nem is ismerik. Mi is az? Az intimkehely egy tölcsér alakú, orvosi szilikonból készült menstruációs eszköz, amit ugyanúgy, mint a tampont a hüvelybe kell felhelyezni, viszont nem felszívja, hanem összegyűjti a vért.
Az orvosi szilikonnak köszönhetően nagyon rugalmas, ezért egészen kicsire összehajtható és úgy könnyen felhelyezhető a hüvelybe. Kis vákuum képződik, ami a hüvely falánál tartja a menstruációs kelyhet, így nem csúszik ki, stabilan ott marad. Az intimkehely bent lehet – vérzéstől függően – akár 12 órán keresztül is.

(Biointimo Aqua Cup menstruációs kehely)
Miután megtelt a kehely, ki kell venni a hüvelyből, majd alaposan elmosni szappanal és a tiszta kehely mehet is vissza. Az újrahasználhatósága miatt egy szuper környezetbarát választás, ráadásul akár 10 évet (!) is kibír melletted.
A kehelyből többféle méret, szín, forma közül tudsz választani. Igényel némi gyakorlást, hogy jól fel tudd helyezni, de gyorsan el tudod sajátítani minden csínját-bínját.
Itt is jöhet a kérdés, hogy szűzként is használható? A rövid válasz: igen. Viszont érdemes egy kisebb méretet választani, és fontos a megfelelő testtudat is.
A kehely esetében is fontos megemlíteni a TSS veszélyét.
4. Mosható betétek
A menstruációs kehely mellett a másik környezetbarát opció a mosható betét. Ezeket a különböző anyagokból (pamut, bambusz stb.) készült betéteket ugyanúgy a fehérneműre kell helyezni, de míg a hagyományos betéteket ráragasztod, a mosható betéteket patenttal vagy tépőzárral rögzíted.
Használat után könnyen kimoshatod kézzel és szappannal, vagy a mosógépben.
A mosható betétekből is találsz kisebbet-nagyobbat, tisztasági-vagy normál betét méretűt, attól függően válassz, hogy milyen a vérzésed.

(Biointimo mosható betétek)
Akármelyik menstruációs eszköz mellett is teszed le a voksod, informálódj és találd meg számodra a legkényelmesebbet és legjobbat!
Puszi,
Heni