Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél! Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél!

Mindent az endometriózisról!

Mindent az endometriózisról!
Március az endometriózis hónapja. Ez a minden 10-ből 1 nőt érintő betegség akkor alakul ki, amikor a méhnyálkahártyához hasonló sejtek a méhen kívüli területekre szétterjed és megtapad. Iszonyú alhasi fájdalommal, intenzív görcsökkel és akár meddősséggel is járhat. Bár az endometriózis jelenleg gyógyíthatatlan, az időben diagnosztizált betegség könnyen kezelhető, súlyosabb esetekben azonban akár műtéti beavatkozás is szükséges lehet.
Elképesztően fontos az endometriózissal kapcsolatos edukáció és figyelemfelhívás, különösen azért is, mert rengeteg nő szenved a betegségben, viszont sokat nem ismerik a betegség természetét. Ha nem igazán vagy tisztában az endometriózissal kapcsolatos infókkal, akkor reméljük ez az összegző cikk segít majd jobban megismerni a betegséget.
 
 
 
 
Mi is az endometriózis?
 
A menstruáció során nem csupán vért veszítünk, hanem azzal együtt a méhnyálkahártya is távozik a testedből. Na most, az endometriózis akkor alakul ki, ha a méhnyálkahártyához hasonló sejtek a méhen kívüli szöveteken - például kismedence, petefészek, petevezeték - is megjelennek, ahol szétterjednek és megtapadnak.
 
Nem elég, hogy ezek a méhnyálkahártya sejtek nem kívánatos helyre kerültek, de ráadásul akár növekvésbe is indulhatnak, képesek elszaporodni és más szervekbe/szövetekbe is behatolhatnak, amik összenövést eredményezhetnek. Ha ez az összenövés a petevezetéket is érinti, akkor az meddőséget okozhat.
 
 
 
 
Mik a tünetek?
 
Az endometriózis tünete lehet:
 
 fájdalmas menstruáció - a fájdalom gyógyszer beszedése után sem múlik el és már a menstruáció előtti napokban jelentkezik, emellett a vérzés szokatlanul erős és eltarthat akár 1 hétig is

 meddőség – az endometriózisban szenvedő nők kb. 30-40%-ának gondot okoz a teherbeesés

 állandó alhasi fájdalom –több, mint 3 hónapja jelen lévő, állandó, kínzó fájdalom, amihez több napos felfújódás is társulhat

 fájdalmas szex - minden második endometriózisban érintett nőnek fájdalommal jár a szex, sőt sokszor az együttlét után is fennáll

 vizelet- és székletürítési problémák – előfordulhat erős görcsölés székelésnél és pisilésnél, valamint székrekedés, hasmenés, bélgörcsök, émelygés és véres vizelet/széklet is
 
 fáradékonyság – a szervezet folyamatos gyulladásos állapota miatt sokan szenvednek tartós kimerültségtől
 
 
Fontos azonban kiemelni, hogy a fájdalom mértéke nem mindig arányos a betegség súlyosságával. Vannak nők, akiknél már a kisebb elváltozások is extrém fájdalmat okoznak, míg másoknál előrehaladott stádiumban is alig jelentkeznek tünetek. Ez azért van, mert a fájdalom nemcsak az érintett szövetek mennyiségétől függ, hanem attól is, hogy hol helyezkednek el, milyen idegeket érintenek, és hogyan reagál rájuk a szervezeted. Ezért is fontos az alapos orvosi kivizsgálás történjen.
 
Az endometrózisban szenvedők kb. 30%-a semmilyen tünetet nem tapasztal és csak akkor történik a diagnosztizálás, amikor nem tudnak teherbe esni vagy egyéb nőgyógyászati műtéten esnek át.
 
 
 
 
Az endometriózis 4 stádiuma
 
A betegséget négy különböző stádiumra lehet osztani, attól függően, hogy mennyire súlyos az eset:
 
I. stádium
A méhnyálkahártya sejtek még alig szaporodtak el, kis elváltozások, sebek keletkeznek. Jelentkezhetnek menstruációs és emésztési problémák.

II. stádium
Már súlyosodik a helyzet - a méhnyálkahártya sejtek egyre mélyebben beágyazódnak és több elváltozást lehet látni.

III. stádium
Több és mélyebbek a beágyazódások, és apró ciszták jelennek meg a petefészken. Ebben a szakaszban már láthatók és érezhetők az endometriózisra utaló tünetek.

IV. stádium
Még jobban mélyülnek a beágyazódások, tovább terjednek a méhnyálkahártya sejtek és nagyobb ciszták keletkeznek a petefészken. Ilyenkor a fájdalom már kínzó tud lenni és a meddőség is kialakulhat.

A harmadik és negyedik szakaszban a petefészkeken létrejött cisztát csokoládécisztának nevezik, ami a benne lévő váladék színe miatt kapta ezt a nevet. Ezeket egy hüvelyi ultrahang is kimutatja és legtöbbször felveti a gyanút, hogy endometriózis áll a háttérben.

Azt, hogy melyik stádiumban van az endometriózis, a laparoszkópia vizsgálat során tudhatjuk meg.
 
 
 
 
Miért alakulhat ki?
 
Pontos okot nem tud az orvostudomány mondani, hogy miért alakul ki az endometriózis, azonban lehetséges okok a következők lehetnek:
 
 genetika – ha szülőnél is fennáll ez a betegség, akkor nagyobb esély van rá, hogy nekünk is kialakuljon, ilyen esetben még inkább fontos hangsúlyt fektetni a megelőzésre

 retrográd menstruáció – amikor a vér egy része visszafelé áramlik

 hormonháztartás – magas ösztrogénszint is előidézheti a betegség kialakulását, mivel ez okozhatja a méhnyálkahártya megvastagodását, burjánzását

 gyenge immunrendszer - nem akadályozza meg a szövetek nem megfelelő helyen való képződését

 egészségtelen táplálkozás és mozgásszegény életmód

 állandó stressz
 
 
 
 
Hogyan lehet kezelni?
 
Mint minden betegség esetén, az endometriózisnál is az a legfontosabb kérdés, hogy kezelhető-e? A válasz igen, viszont fontos kiemelni, hogy sajnos teljesen meggyógyulni a betegségből nem lehet, csupán megelőzni, hogy ne újuljon ki és kontrollálni a tüneteket! Plusz az, hogy milyen kezelést kap a beteg függ a betegség stádiumától és az egyéni döntéstől is!

A diagnosztika felállítása után, ha már előrehaladott stádiumban van a betegség, akkor sajnos a műtét az első lépés - a laparoszkópos beavatkozás. Nagy hasfali vágás nélkül csak néhány apró metszést alkalmazva eltávolítják a kóros szöveteket.

A műtét után gyógyszeres kezelés lehet a következő lépés, amivel meg tudjuk akadályozni a betegség újabb kialakulását.

Ezeken kívül vannak természetes megoldások is - gyógynövények, vitaminok stb.
 
 
 
 
Az endometriózis egy sűrűn előforduló, viszont kezelhető betegség, aminek fontosságáról beszélni kell! Te is tégy így!
 
 
 
 
Puszi,
Heni
Az oldal tetejére