Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél! Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél!

A nők csontjának jó része idővel egyszerűen elfogy?

A nők csontjának jó része idővel egyszerűen elfogy?
Bumm! Ugye milyen durván hangzik ez? De igen: A “B” oldal már sajnos kicsit sem ugyanaz, mint az “A” volt….  Szokták mondani nekem, mint jó karban lévő negyvenesnek: “Ó most vagy a legjobb korban!” …. De rögtön belém is nyilall a kérdés: Vajon van -e még előttem ugyanannyi OLYAN, mint mögöttem?! Vagyis: azt ami még hátravan, milyen minőségben fogom eltölteni?!
Élhetünk-e még ugyanolyan fitten még egyszer negyven évet?
 
Szoktad látni a piacon azokat a hajlott hátú mamókákat, akik banyatankerrel csigalassan banduloknak? Fájós lábaikat nagy nehezen rakosgatják előre, közben elrévednek a messzeségbe, és richtig akkor sodródnak pont eléd, amikor épp sietnél?... Hát igen: jó kérdés, hogy az élet  “B” oldalán 40 után, vajon mennyi időnk van még ugyanolyan vagy legalább közel hasonlóan fitten élni, mint addig.
 
Életmód témában egyik nagy kedvencem Dr. Stacy Sims az egyik legújabb Huberman Lab Podcastben azt nyilatkozta, hogy a nők csontállományának ⅓-át is elveszíthetik a menopauzális folyamatok végére…Khm, ezen még a helyes Huberman doktor is annyira meglepődött, hogy csak hülledezett, és a fejét fogta. Tehát a pasiknál NINCS ilyen, de még hasonló sem! Hja, ne hagyjuk, hogy az orvosok “kis férfiaknak” kezeljenek bennünket, mert nagyon is mások vagyunk! Testileg és biológiailag legalábbis mindenképpen!
 
 
 
De mi az a csontritkulás?
 
A csontritkulás (oszteoporózis) kialakulása a nőknél általában a perimenopauza (35-45 éves kor) és a menopauza (45-55 éves kor) időszakában kezdődik, amikor az ösztrogénszint lassanként csökkenni kezd. Miért? Mert az ösztrogén alapvető szerepet játszik a csontvédő azaz a csont elbomlását gátló folyamatokban.
 
Ha voltál már terhes, akkor biztos átélted te magad is ideiglenesen, hogy pl. romlottak a fogaid. Vagy hallottál rémsztorikat erről. Bizony! A magzat csontfejlődése érdekében az anya szervezete akár a saját fogakat is képes felhasználni, ha a kismama nem visz be megfelelő mértékű kalciumot, így az anya fogai (és csontjai) bomlani kezdenek. De a folyamat sajnos az öregedéssel és így az ösztrogén védő hormon csökkenésével is beindul.
 
 
 
 
Mikor indul be?
 
 
- Perimenopauza: (35-45 éves kor) Ez az időszak akár 4-10 évig is tarthat a menopauza előtt, és már ekkor megkezdődhet a csontsűrűség csökkenése.
 
- Menopauza: (45-55 éves kor között) Az ösztrogénszint jelentős csökkenése felgyorsítja a csontvesztést, különösen az első 5-7 évben.
 
- Posztmenopauza: (55-65 éves kor között)  A csontvesztés üteme lassulhat, de az alacsony ösztrogénszint miatt továbbra is fennáll.
 
 
 
 
Mit tehetnek a nők ellene?
 
 
 Kalcium és D-vitamin pótlás: napi ajánlott kalciumbevitel 1000-1200 mg, D-vitamin: 800-1000 NE.
 
 Étrend: kalciumban gazdag ételek - tejtermékek, leveles zöldségek, mandula, D-vitamin források - halak (pl. lazac), tojás, dúsított élelmiszerek.
 
 Testmozgás: súlyzós edzés - növeli a csontok sűrűségét.
 
 Egyensúlyfejlesztő gyakorlatok: javítják az idegrendszert, a reakcióidőt, csökkentik az elesések kockázatát.
 
 Ugráló edzések: a saját testsúly megtartása és koordinálása huzamosabb pl. 10 perces folyamatos ugrálás során, (pl. ugrókötelezés, vagy trambulin) erősíti a csontozatot és az idegrendszert.
 
 Hormonpótló terápia (HRT): csökkentheti a csontritkulás mértékét, de vannak mellékhatásai, ezért orvosi konzultáció mindenképpen szükséges.
 
 Gyógyszerek: bifoszfonátok és más csonterősítő készítmények, amelyeket reumatológus vagy endokrinológus írhat fel.
 
 Életmódbeli változtatások: dohányzás abbahagyása és mértékletes, vagy semmilyen  alkoholfogyasztás. Mindkettő csökkenti az ösztrogén védő hormon szintjét, pláne huzamosabb fogyasztás esetén.
 
 Egészséges testsúly megtartása: a magas testsúly (túlsúly és elhízás) növeli a csontritkulás kockázatát.
 
 
 
 
Ezek voltak a gyorstippek mára a csontritkulás ellen! Sajnos a genetikai tényezők és a környezeti hatások valamint ezek összjátéka ellen kevés valódi ellenszer van, de ha a fentieket nagyjából betartod, nagy valószínűséggel csökkentheted a folyamat előrehaladását, enyhíthetsz a kezdődő fájdalmakon, jobb közérzeted lehet a hétköznapokban.
 
Addig amíg rendszeresen menstruálsz, dolgozik és jelen van az ösztrogén védő hormon is, amit az élet napfényes B oldalán már egy kicsit azért támogatnod kell.
Ne feledd, hogy a Biointimo ANION menstruációs betétek és egyéb termékek segítenek abban hogy könnyebben menstruálhass! Fedezd fel őket, és válaszd ki a legjobban hozzád illőt!
 
 
 
Puszi,
Saci
Az oldal tetejére