Az első menstruációd és az utolsó menstruációd közötti évtizedek alatt rengeteget változáson mehet keresztül a menstruációd. Nézzük hogyan!
Pubertáskor:
Persze mindenkinél más és más, de általánosságban a lányok 11-12 éves kor körül tapasztalják meg az első vérzést. Ilyenkor a test kicsit sokkolva van, - olyan mint amikor reggel valaki felébreszt és azt sem tudod hol vagy - , ezért időbe telik neki mire rendesen beállítja a hormonális egyensúlyt és ezáltal a menzeszt. Ezért az első 2-3 évben teljesen normális, ha rendszertelenül jön meg, akár 6 hónap is eltelhet két menstruáció között.
Az első években általában csak enyhe vérzést tapasztalsz, majd egyéntől függően, a vérzés mennyisége megnövekedhet.
20-as évek:
Ekkorra már rendesen beállt a menstruációd, és többször is ovulálsz. A hormonváltozások miatt tapasztalhatsz tipikus PMS tüneteket, mint például a hangulatingadozás, érzékeny mellek, vizesedés stb.
A tinédzserkor végén éred el a termékenységed csúcsát, ami az egész 20-as éveidben folytatódik. Ez azt is jelenti, hogy nagy valószínűséggel ezekben az években a legrendszeresebb a menstruációd.
De! Számos nő tapasztalja ennek az ellenkezőjét: ciklus hossz változás, erősebb vérzés és társaik. Ezeknek a hátterében egészségügyi probléma állhat, mint a PCOS vagy endometriózis. Ha bármi furcsát tapasztalsz, ami nem normális számodra, akkor mindig az a legjobb, ha érdeklődsz egy szakembernél!
A 20-as éveikben dönthetnek úgy a nők, hogy elkezdik a fogamzásgátló tabletták szedését, amik cikluszavarokhoz vezethetnek: kevesebb vérzés, rövidebb ciklus, rendszeresebb menzesz és PMS tünetek enyhülése. Természetesen itt is igaz, hogy minden test más és mindenkinek máshogyan reagál a teste. Mielőtt a fogamzásgátló tabletta szedését választod, mindenképp informálódj, hogy milyen hatással lehet a menzeszedre!
30-as évek:
A 30-as éveid elején hasonló menstruációt tapasztalhatsz, mint a 20-as éveidben. Viszont a 30-as éveid második felében kezdődik a termékenység csökkenése. Minden évben egyre kevésbé vagy termékeny, mivel a petesejtek száma és minősége a korral lecsökken. Ez rendszertelenné teheti a menstruációdat. A ciklusod és vérzésed rövidebbé válhat, és tapasztalhatsz erősebb vérzést is.
A szülés is változást hozhat a ciklusodban, hiszen egyrészt hónapokig nem menstruálsz, majd a 6 hetes gyermekágyas időszakban sem. Ráadásul, ha szoptatsz, egészen a szoptatás végéig fennállhat ez a helyzet. Vannak, akiknek pozitív hatással van a terhesség a menstruációjukra, viszont mások erősebb vérzést és fájdalmasabb menzeszt tapasztalnak szülés után.
40-es évek:
A nők többsége a 40-es éveikben tapasztalják meg a perimenopauza első jeleit, ami a menopauzáig tartó átállás folyamata. Átlagosan a nőknek 51-52 éves korukban érkezik el a menopauza, de mint ahogyan már annyiszor kihangsúlyoztam, ez teljesen egyéntől függ! Vannak nők, akik már 40 évesen túl vannak rajta, sőt akár már korábban.
A perimenopauza, - ami nagyjából 4-8 évig is tarthat - , időszakban az ösztrogén termelés nagyon változó lehet, ami kihat a menstruációra is. Tapasztalhatsz rövidebb vagy hosszabb ciklust, gyengébb/erősebb vérzést és kimaradó menstruációt is. Hőhullámok, alvás zavarok és hüvelyszárazság is a jelek között lehetnek.
50-es évek:
Nagy valószínűséggel az 50-es éveid legelején kell szembenézned a menopauzával. Sokan a menopauzát egy hosszú folyamatnak gondolják, viszont csupán egy pillanatot jelent. Egészen pontosan azt a momentumot, amikor az utolsó menstruációd óta 12 hónap eltelt és közte nem volt semmilyen vérzés, még pecsételő sem.
A menopauza jelei nagyon hasonlóak a perimenopauzáéhoz: hőhullámok, alvás zavarok, hangulatingadozások.
A menstruáció nem egy konstans dolog, folyamatosan változik. A 20-as éveidben a legrendszeresebb, majd az évek múlásával és az ovuláció csökkenésével, rendszertelenné válhat, majd végül a 40-es 50-es éveidben végleg búcsút mondhatsz neki. Természetesen minden nő más, mindenki mást tapasztal. Ezért vagyunk egyéniek!