Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél! Ingyenes a szállítás minden 5000 Ft feletti rendelésnél!

Ismerd meg a menstruációs ciklus 4 szakaszát!

Ismerd meg a menstruációs ciklus 4 szakaszát!

Kevesen tudják, viszont irtó fontos infó, hogy a menstruációs ciklus felbontható 4 szakaszra: maga a menstruáció, a follikuláris szakasz, az ovuláció és a luteális szakasz.

Minden szakaszban más és más folyamatok zajlanak a testünkben, máshogyan érezzük magunkat, különbözőképpen viselkedik a testünk. Ezért is lényeges, hogy tisztában legyél, hogy épp melyik szakaszban vagy, mert hidd el rengeteg kérdésre kaphatsz választ és megismerheted hogyan is működik a tested.

 

 

 

Mi az a menstruációs ciklus?

 

Gyorstalpalóként beszéljünk kicsit magáról a ciklusról. Ahány ház, annyi szokás közmondáshoz is lehetne hasonlítani a dolgot, ugyanis az, hogy kinek milyen hosszú és mik jellemzőek rá, teljesen egyéntől függ.

A normális ciklus 28 napos, ami a vérzés első napjától a következő vérzésed előtti napig tart.

Nyilván ez a gyakorlatban nem feltétlen van így. Vannak, akiknek csak 25, de akadnak olyanok is, akiknek ez kitolódik egészen a 32. napig. A tinédzsereknél előfordulhat akár 45 napos ciklus is, mivel a testüknek még alkalmazkodni kell az új helyzethez, tombolnak a hormonok, és több évbe is telhet, mire rendesen beáll a menzesz.

A lényeg, hogy a menstruációs ciklus egy természetes, de komplex folyamat, amiben változásokon megy keresztül a tested az adott szakasztól függően.

 

 

 

1. Menstruáció

 

A ciklus első szakasza maga a menstruáció. Az átlagos időtartama: 3-7 nap. Ebben a szakaszban a méhnyálkahártya leválik a méhről és ez vér, méhnyaknyák és olyan petesejtek társaságában távozik, amik nem termékenyültek meg.

 

 

 

2. Follikuláris szakasz

 

Ez a szakasz is a menstruáció első napjától kezdődik, viszont egészen az ovulációig, vagyis kb. a ciklus 14. napjáig tart. Ebben a szakaszban a test elkezdi felkészíteni magát az esetleges terhességre, vagyis elindul a tüszőérés a petefészekben (a tüszőkben vannak a petesejtek), és a méhnyálkahártya megvastagodik, amivel tökéletes helyet alakít ki a petesejtek megtermékenyüléséhez.

 

 

 

3. Ovuláció

 

Az előző szakaszban kezdődött tüszőérés a ciklus 13-14. napján befejezi munkáját és a benne szépen megérett petesejtek egyszer csak kiszabadulnak (tüszőrepedés). Ezt a folyamatot hívjuk ovulációnak, ami a ciklus harmadik szakasza. Az ovuláció idejében, és az az előtti napokban vagyunk a legtermékenyebbek. A kilökődés után a petesejt 24 óráig marad életben, tehát ennyi ideje van a hímivarsejtnek, hogy megtermékenyítse.

 

 

 

4. Luteális szakasz

 

Értelemszerűen ez a szakasz az ovulációtól kezdve egészen a következő menstruáció első napjáig tart. Az ovuláció után a kiszabadult petesejtek megkezdik az útjukat a petevezetékeken keresztül a méhbe. Közben a méhnyálkahártya tovább vastagodik, hogy be tudja fogadni a megtermékenyített petesejtet. Ez a megvastagodott méhnyálkahártyás környezet a legideálisabb a petesejtek megtapadásához.

Ha nem történt beágyazódás, akkor ez a nyálkahártya leválik és ismét elérkezik a menstruáció.

 

 

 

Érdemes észben tartani ezeket a szakaszokat és figyelni a tested működését!

 

 

 

Puszi,

Heni

  

 

Az oldal tetejére