A kávéról – pontosabban a benne lévő koffeinről – és arról, hogy mit okoz a testünkben sok-sok mítosz terjed a világban: vannak, akik azt mondják egyáltalán nem kéne fogyasztanunk, mások szerint kevés mennyiségben még jó hatással is bír.
Na, de, amikor reggelente lenyomod a kávégép gombját el szoktál gondolkozni azon, hogy vajon a koffein hatással van a menzeszre is?
Mennyi a túl sok?
Szakértők azt javasolják, hogy napi 400 mg koffeinnél többet ne fogyasszunk. Mit jelent ez? Egy csésze kávéban kb. 100 mg koffein van (persze ez attól függ, hogy a 6/10-es erősségű kapszulából főzöd, vagy jól megtömködöd a legerősebb őrölt kávéval a gépet és azt fogyasztod el).
Igaz, hogy befolyásolja a ciklust?
Nos, nem igazán! Volt csomó kutatás azzal kapcsolatban, hogy a koffein fogyasztás és a ciklusbeli változások között van-e bármilyen kapcsolódás. Egy nemrég, 2022-ben végzett kutatásban 9335, 25 és 45 kor közötti nőt vizsgáltak meg, hogy a kávéfogyasztás befolyással bírt-e a ciklus hosszára, és az eredmény azt mutatta, hogy nem. A vérzés hosszában vettek észre némi változást, mert volt, aki azt tapasztalta, hogy rövidebb lett
Az, hogy valakinek durvábbak a PMS tünetei, vagy erősebb görcse lenne, semmi köze ahhoz, hogy napjában hány lattét iszik meg.
Mi van akkor, ha túl sokat iszok?
Igaz, a kávé nem befolyásolja a ciklus hosszát, viszont előfordulhat, hogy a túl sok mennyiségű koffein bizony felerősítheti azokat a tüneteket, amiket lehet amúgy is tapasztalsz a menzesz idején: idegesség, alvási problémák, hasmenés.
Viszont, ha betartod a napi max. 400 mg koffein bevitelt, akkor nem lehet probléma.
Szóval, összefoglalva: a normál mennyiségű koffein nem befolyásolja a ciklus hosszát és a PMS tünetek erősségét. Csupán egy kutatás mutatta ki, hogy a koffein fogyasztás hatással lehet a menzesz napok számára.