Miért írtam azt, hogy az egyik leggyakrabban tapasztalt tünet? Mivel a nők kb. 80%-a tapasztal valamilyen szintű menstruációs görcsöt az életük során, a tinédzserkortól elkezdve egészen a menopauzáig.
Mi okozza a menstruációs görcsöt?
Két csoportra lehet osztani a menstruációs görcsöt: elsődleges- és másodlagos dysmenorrhea.
Az elsődleges dysmenorrhea esetében a göcsölés oka a túl magas prosztaglandin szint, ami egy olyan méh által kibocsátott kémiai anyag, ami a méh összehúzódását majd elengedését okozza. Ez pedig nem mást jelent, mint fájdalmas görcsöket. Ezek a görcsök az idő múlásával vagy sok esetben szülés után akár csökkenhetnek is.
Persze a fájdalom mértéke és hossza egyéntől függ. Vannak, akik nagyon enyhe fájdalmat éreznek, vagy egyáltalán nem is tapasztalják, de mások a poklot élik át minden egyes menstruáció alkalmával. Ez már a másodlagos dysmenorrhea kategóriájába tartozik, ami magas szintű fájdalommal jár, és általában valamilyen betegség, például endometriózis áll a háttérben.
Hogyan enyhítheted a menstruációs görcsöket?
Fontos megjegyezni, hogy a betegség okozta menstruációs görcsök enyhítését a megfelelő kezeléssel lehet elérni! Ha neked is pokolian erős görcseid vannak, akkor mindenképp fordulj szakemberhez!
Abban az esetben viszont, ha a görcsölés ”természetes”, tehát elsődleges dysmennorhearól beszélünk, vannak módszerek, amivel csillapítani tudod a menstruációs fájdalmakat.
1. Sok folyadék és megfelelő ételek
Tipikus PMS és menstruációs tünet a puffadás, ami azon kívül, hogy irtó kellemetlen érzés, felerősítheti a görcsöket is. Azzal, hogy figyelsz a megfelelő mennyiségű (2-3 liter/nap) folyadék, bevitelére segíthetsz csökkenteni a fájdalmat. Persze próbálj meg arra figyelni, hogy ne cukros löttyökkel, és alkohollal vidd be ezt a mennyiséget, hanem maradj a víznél vagy gyógyteáknál. Például igyál gyömbér, bormenta vagy zöld teát.
Ugyanúgy, mint a gyógynövények, bizonyos ételek is segíthetnek a görcsökben: bogyós gyümölcsök, paradicsom, mandula, lazac stb. Plusz, bármennyire is nehéz próbáld elkerülni a túlzottan cukros, zsíros ételeket, mert ezek ugyanúgy csak felerősítik a görcsöket.
2. Vitaminok
A megfelelő vitamin bevitel nem csak menzeszkor, de minden nap nagyon fontos. Ha görcsölsz, akkor figyelj a D-vitamin, omega 3, E-vitamin és magnézium szedésére, mert ezek mind-mind segíthetnek a fájdalmak enyhítésében. Fontos, hogy előtte konzultálj az orvosoddal!
3. Hő
A meleg hatására az izmok ellazulhatnak, javulhat a véráramlás és a feszülő érzés elmúlhat. Vegyél egy forró zuhanyt/fürdőt vagy alkalmazz fájdalomcsillapító hőtapaszt.
TIPP: a Biointimo menstruációs fájdalomcsillapító tapasz 45-50°C-ra is képes felmelegedni és 10-12 órán keresztül ontani magából a meleget. A fehérneműre kell felragasztani az alhasi területre.
4. Mozgás, relaxáció
Tudom, amikor fájdalma van az embernek mindenre vágyik csak sportra nem, viszont egy laza mozgás endorfint szabadít fel a testben, ami jobb kedvre derít és ellazítja az izmokat. Sétálj egyet, jógázz vagy nyújts.
Stressz hatására rosszabbodhatnak a görcsök, ezért amennyire tudod próbáld lenyugtatni az elméd. Meditáció, légzéstechnikák segíthetnek neked ebben.
A menstruációs görcsölés sajnos van, létezik, de tudsz segíteni a helyzeten! Próbáld ki a fent leírt tippeket!
Puszi,
Heni